Trafik Sigortası Fiyat Farkı

Ülkemizde zorunlu olarak uygulamaya konulmuş olan trafik sigortaları her hangi bir kaza esnasında karşı tarafta meydana gelen hasarın karşılanmasına yönelik olarak düzenlenmiş bir sigorta sistemidir. Trafik sigortalarını kaskodan ayıran en önemli ayrıntı kasko, kasko yaptıran kişinin kazadan sonra ortaya çıkan kendi aracının zararlarının ümünü karşılarken trafik sigortası ise karşı tarafın maddi ve manevi zararlarını karşılamasıdır. Bu nedenle güvenle seyahat etmek için zorunlu olarak yapılan trafik sigortalarının kasko ile desteklenmesi gerekmektedir.

Zorunlu trafik sigortasının bu özelliğinden ötürü bu hizmeti elde etmeyen bir araç sahibinin trafiğe çıkması mümkün değildir. Eğer araç sürücüsü zorunlu trafik sigortasını yaptırmadan trafiğe çıkarsa suç işlemiş olur ve yakalandığı ilk yerde araca trafik el koyar ve aracı emniyetin otoparkına götürür. Sonrasında zorunlu trafik sigortası yapılmadan bağlanan aracı, araç sahibine teslim etmezler.

Zorunlu trafik sigortaları ülkemizde illerin özel durumlarına göre farklılık göstermektedir. Çok cüzi olsa da bu farkların en büyük nedeni büyük şehirler, yoğun trafikler ve sakin trafikler gibi sebeplerden ötürü değişiklik göstermektedir. Özellikle yoğun trafiğin yaşandığı şehirlerde araçların kaza yapma riskleri fazla olduğu için zorunlu trafik sigortaları bu sebeple daha fazla olabilmektedir. Ayrıca sürücünün kaza sicili de trafik sigortasının ücretini iyi yada kötü olarak etkileyebilmektedir. Bu sigorta hizmetlerinin teminatları da kanun ve yönetmeliklere göre standarttır.

Bu konuda nitelikli bilgiler elde etmek istiyorsanız sigorta acenteliğimiz ile irtibata geçerek hem sigorta içerikleri ile ilgili bilgiler elde edebilir hemde hangi durumlarda bu sigorta hizmetinden daha etkin bir biçimde faydalanacağınızı öğrenebilirsiniz. 

Ücretsiz Danışma