Muafiyetli Kasko Poliçesi Uygulaması Nedir

Kısıtlı bütçelerle bir araba alınıyor ve doğal olarak bir kaza veya çalınma durumunda arabanın zarar görmesinden endişe ediliyor. Bu tür risklerden korunmak için de en güvenilir yol olan kasko sigortaya başvuruluyor. Ancak sınırlı bütçeler içinde bir de kasko primi ödemek çoğu insana zor geliyor. Ama sigorta yaptırmadan da olası bir zararı telafi etmenin başka bir yolu yok. Haydi keyfe keder küçük hasarlar bir ölçüde telafi edilebilir ama büyük hasarların altından kalkmak hiç de kolay değil. İşte sigortacılık sektöründe bu tür durumlar için muafiyetli kasko poliçesi uygulaması hayat kurtarmaktadır.

Muafiyetli kasko poliçesi uygulamasında amaç, ortaya çıkan hasarın bir bölümüne araç sahibinin katılmasıdır. Bu şekilde aracın sigorta bedelinin veya hasarın belli bir oranında ortayan çıkan zararları araç sahibi üstlenmiş olmakta, kalanını ise sigorta şirketi ödemektedir.

Bunu bir örnekle açıklamak daha uygun olacaktır. Diyelim ki bir aracın sigorta bedeli 30 bin TL’dir. Poliçe düzenlenirken de yüzde 3 muafiyet uygulanmıştır. Bir kere araç için sigorta şirketi tarafından talep edilecek prim daha düşük olacaktır. Zaten muafiyetli kasko poliçesi uygulamasının temel amacı düşük prim ödemektir. Bu araç kaza yaptığında eğer ortaya çıkan hasarın boyutu 900 TL’nin altında kalırsa bu hasarı araç sahibi öder. Sigorta şirketindne bir hasar ödemesi talep edilmez. Ama hasar 2 bin TL’yi buluyorsa, sigorta şirketi bu durumda sadece 1.100 TL öder.

Bu şekilde daha düşük prim ödeyerek büyük hasarlar için güvence sağlanmış olmaktadır.

Kasko sigortalarına uygulanacak muafiyet, tamamen sigorta şirketi ile araç sahibinin anlaşmasına bağlıdır. Muafiyet için yüzde 2 veya 3 gibi oranlar tespit edilebileceği gibi, 2 bin TL veya 3 bin TL gibi sabit bir miktar da tespit edilebilir. Tabii muafiyet oranı veya muafiyet tutarı ne kadar yüksek tutulursa, ödenecek poliçe primi de o kadar düşük olacaktır.

Her ne kadar muafiyet sınırları içinde kalan hasarlar araç sahibi tarafından ödenecek olsa da, sonuçta ortada bir poliçe olduğu için araç sahipleri, anlaşmalı servislerde belgelerin gidip gelmesi ya da onay veya sıranın beklenmesi gibi zaman alacak işlemlerle uğraşmak zorunda kalmayacaktır. Aracını istediği yerde tamir ettirebilecektir. Birkaç saatte giderilecek küçük hasarlar için prosedürleri uygulamak gerçekten zaman alan bir işlemdir. Bu arada muafiyetli kasko uygulamasının bir önemli yararı da küçük hasarlar yüzünden sigorta şirketinden hasar ödemesi istenmeyeceği için, araç sahibinin hasarsızlık indirimi hakkı da zarar görmüş olmayacaktır.

Bir yandan sigorta şirketleri arasında yaşanan rekabetin gittikçe artması, diğer yandan sigorta konusunda insanların bilinçlenmesi ve artık ne istediklerini bilmeleri, sigortacılık sektörüne bu şekilde farklı uygulamalar kazandırmaktadır. Hiç kasko sigorta yaptırmamak yerine, eksik bir güvence ile ama düşük primle kasko sigorta yaptırmak hem insanların hem de sigorta şirketlerinin işine gelmektedir.

Yine de araç eğer çok yoğun trafikte kullanılıyorsa veya gün içinde sürekli trafikte bulunuyorsa kaza yapma riski de yüksek olacağından, bu araç sahipleri için muafiyeteli kasko sigortası yaptırmak cazip olmayabilir. Herşeye rağmen bu uygulama bir tercih meselesidir. Yine de sigortacılık sektöründe yaygın uygulamaya göre, araç için talep edilen kasko primi eğer araç bedelinin yüzde onunu aşıyorsa, muafiyetli kasko yaptırmak yoluna gidilmektedir.

Kendi sürüş becerisine güvenen araç sahipleri de bu uygulamayı tercih etmektedir. Bir de zorunlu trafik sigortası limitlerinin yükselmesi ve yaşanan bir kazada kusurlu olunmadığı sürece zaten hasarın karşı tarafın zorunlu trafik sigortası tarafından ödenecek olması da muafiyetli kaskonun tercih edilmesinde önemli bir faktör olmaktadır.

Muafiyetli kasko poliçesi konusunda ayrıntılı bilgi almak için şirketimiz çalışanlarına müraacaat edebilirsiniz.